Skip to main content

Coronavirus: "Geen reden tot paniek"

Sinds enkele maanden houdt het coronavirus ‒ om precies te zijn SARS-CoV-2, het virus waarvan je de ziekte covid-19 krijgt ‒ de wereld in zijn greep. Wat betekent dit virus voor mensen met psoriasis en/of artritis psoriatica? We vroegen het dermatoloog David Njoo, werkzaam bij de Ziekenhuisgroep Twente in Hengelo en de Skin & Laser Clinic in Amersfoort.

 Lopen mensen met psoriasis en/of artritis psoriatica meer risico?

‘Het ligt eraan wat je onder risico verstaat. Iedereen kan covid-19 krijgen. Mensen met psoriasis net zo goed als mensen zonder psoriasis. Het risico om ernstig ziek te worden van het coronavirus is alleen groter als je naast psoriasis ook een of enkele comorbiditeiten hebt. Zoals overgewicht, diabetes, hart- en vaatziekten, hoge bloeddruk of longaandoeningen. Maar dat geldt ook voor mensen met deze klachten die geen psoriasis hebben. Het gaat dus niet om de psoriasis maar om de aanwezigheid van een of meer comorbiditeiten. Mensen met deze aandoeningen moeten zich extra goed aan de coronamaatregelen houden. Het liefst gewoon thuisblijven. En wie al op leeftijd is, kan beter ook geen (klein)kinderen thuis ontvangen.’

Hoe zit het met medicijngebruik?

‘Het is nog niet bekend of mensen met psoriasis die covid-19 krijgen en die een biological of een afweeronderdrukkend medicijn gebruiken, een slechtere prognose hebben dan mensen die deze middelen niet gebruiken. Het advies is om niet op eigen houtje te stoppen of te minderen met medicijnen, dit alleen te doen in overleg met de arts. Het risico van stoppen is dat de psoriasis of artritis psoriatica opvlamt, waarbij er allerlei ontstekingsprocessen op gang komen. In het geval van artritis psoriatica kunnen gewrichten ernstig beschadigd raken, en dat is iets wat nooit meer goedkomt. Bovendien heeft de medicatie een gunstig effect op andere organen, zoals het hart en de bloedvaten. Ook kan het zijn dat door te stoppen met de medicatie de kans op ernstige covid-19 juist toeneemt.'

‘Wel moeten we onderscheid maken tussen de afweeronderdrukkende middelen, zoals prednison, methotrexaat en ciclosporine, en de biologicals. De biologicals zijn niet per se afweeronderdrukkend, ze remmen één of twee eiwitten die bij de ontstekingsprocessen betrokken zijn. Momenteel worden er zelfs in studieverband bepaalde biologicals, namelijk interleukineremmers, ingezet in de behandeling van mensen met covid-19. Nee, helaas geen interleukineremmer die ook bij psoriasis wordt voorgeschreven. Hoewel we dit nog niet weten, kan het zijn dat gebruikers van biologicals minder risico lopen om ernstig ziek te worden van het coronavirus.'

‘Maar ook bij de afweeronderdrukkende middelen is het advies om niet te stoppen met de medicatie zolang je je gezond voelt en aan alle maatregelen houdt. Mochten je huidklachten verbeteren, dan is afbouwen misschien wel mogelijk. Maar nooit zonder eerst de arts te raadplegen.’

Dus besmetting betekent niet per se stoppen?

‘Als je covid-19 krijgt, zijn er drie situaties mogelijk:

  1. Als je geen klachten hebt door het virus, hoef je niet te stoppen met het gebruik van biologicals of andere systemische medicijnen.
  2. Als je milde klachten hebt, kun je in overleg met de arts overwegen om de medicatie af te bouwen of tijdelijk te staken als de huidaandoening rustig is.
  3. Als je ernstige klachten hebt en je moet worden opgenomen in het ziekenhuis, dan is het advies om het gebruik van biologicals en andere systemische medicijnen te stoppen en over te gaan op lokale middelen, zoals zalven. Waarom? Omdat we nog niet weten of deze middelen voor een ernstiger beloop van covid-19 kunnen zorgen. Ook weten we niet of er interactie kan ontstaan tussen de psoriasismedicatie en de medicijnen die je vanwege covid-19 krijgt toegediend. Bijvoorbeeld virusremmers.’

Is er al iets bekend over het verloop van covid-19 bij mensen met psoriasis?

‘Nee, nog niets. Sinds eind maart kun je als arts de gegevens van psoriasispatiënten met covid-19 invoeren in een speciale database. Het gaat om allerlei data: verloop van de ziekte, ligduur in het ziekenhuis en op de intensive care, noem maar op. De bedoeling van deze database is om te kunnen achterhalen wat de gevolgen zijn van covid-19 voor mensen met psoriasis. Op dit moment is daar dus nog geen zinnig woord over te zeggen. Maar ik zie geen reden tot paniek.’

Hoe beschermt u zichzelf?
Bescherm uzelf tegen het coronavirus door preventieve maatregelen te nemen. De belangrijkste zijn: 

  • Blijf zo veel mogelijk thuis en ontvang zo min mogelijk bezoek.
  • Was regelmatig de handen, met zeep.
  • Hoest en nies in de binnenkant van uw elleboog.
  • Gebruik papieren zakdoekjes en gooi deze na gebruik weg.
  • Houd afstand van hoestende of zieke mensen (minimaal 2 meter).
  • Houd uw weerstand op peil door voldoende te slapen en gezond te eten.

Veel mensen krijgen last van droge handen of zelfs kloven van al het handenwassen. Om dit te voorkomen, is het belangrijk om de handen regelmatig in te smeren met een crème of zalf. Gebruik een product dat u prettig vindt. Dat is belangrijker dan een zo vet mogelijk product. En was met koud of lauw water, want heet water droogt de huid extra uit.

 

Contactgegevens

Postbus 278
3860 AG NIJKERK
0858 700 600
(ma t/m vrij: 9:00 tot 17:00 uur)

E-mail adres

IBAN: NL34INGB0003999397

Voorlichting

Onze voorlichter Petra Vermeulen
beantwoordt kosteloos al uw vragen.
U kunt haar telefonisch bereiken:
0858 700 777
(ma, di, en do: 9.30 - 13.00 uur)

Contactformulier

Lid worden

Wij zijn een organisatie van en vóór psoriasispatiënten en ons doel is het voorzien van informatie, het behartigen van de belangen van onze leden en het stimuleren van lotgenotencontact.

Aanmelden als Lid

Volg ons in de media

Met ons team vrijwilligers zijn we bijna dagelijks actief op de sociale platforms Facebook, Twitter, Instagram en LinkedIn. In de nabije toekomst gaan we regelmatig filmpjes plaatsen op YouTube.

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube